Nudíte se? Kupte si medvídka mývala!

Nudíte se? Kupte si medvídka mývala!

Pokud patříte mezi milovníky klasických českých komedií, nemůže Vám být tato hláška nepovědomá. Nevíte, do kterého filmu ji zařadit? Nevadí, jedná se o Postřižiny a autorem této rady je strýc Pepin v podání Jaromíra Hanzlíka. My se však nebudeme dále zabývat filmem, nýbrž drobnou a velmi šikovnou šelmou, která si dokázala podmanit téměř celou Severní Ameriku.
mýval u řeky

Maskovaný bandita na lovu

Černobílá obličejová maska ve spojení s inteligencí a neobyčejnou přizpůsobivostí dělá z medvídka mývala opravdu životaschopnou šelmu. Mýval umí skvěle plavat, šplhat, hrabat a dokonce také otvírat dveřní závory. Sice byl původně obyvatelem tropických oblastní, ale díky již zmiňované přizpůsobivosti dokázal osídlit severoamerický kontinent od bažin až po velehory. Poradí si jak v pouštích, tak v horách. Stále však dává přednost vodním tokům, protože právě obyvatelé řek patří mezi důležitou součást jeho potravy. Nejraději má raky, dokáže však ulovit ryby i o velikosti pstruha. Svou kořist si přidrží tlapkami s ostrými drápky. Dospělý mýval je tak silný, že dokáže udržet psovi hlavu pod vodou.
medvídek mýval

Šikovné tlapky a rychlý běh

Mýval je velmi obratný a navíc je vybaven pěti šikovnými prsty na každé tlapce. Dokáže si s nimi přidržet potravu nebo otevřít dveře domu. Navzdory tomu, že má zadní nohy delší než přední, je schopen utíkat rychlostí až 24 km/h. Není výjimkou, že své útočiště najde i ve městech, rád se usídlí ve stodole či sklepě. Má zde dostatek potravy a navíc se zde nepotká s přirozenými nepřáteli, jako jsou kojoti, rysové či pumy. V přírodě si zařizuje své doupě v noře nebo dutině stromu. Den tráví odpočinkem a za soumraku se vydává za potravou. Mláďata se rodí na jaře. Mohou být 3 – 4 a je zajímavé, že mohou mít různé otce. S matkou zůstávají zhruba jeden rok. Dospělý jedinec měří zhruba tři čtvrtě metru a vážit může až deset kilogramů.