Aby se nám dobře spalo

Aby se nám dobře spalo

Vytvoření konejšivého prostoru, do něhož se skutečně chcete vracet a relaxovat, není jen výsledkem zařízení komfortním nábytkem. Jsou-li stěny pestré či křiklavé, pak takové prostředí nesníží úroveň vašeho stresu. Výmalba v ložnici by neměla být výrazná, optimální jsou tlumené, nejlépe pastelové barvy. Bílá je poněkud nudná.  K uklidňujícím barvám patří krémová, béžová, světlé odstíny levandulové, šedé, modrošedé či zelenomodré.
kytka u postele
Rozmístění nábytku je třeba důkladně promyslet. V ložnici by měla být vymezena místa pro různé aktivity: práci, čtení, psaní atd. Zóny oddělit lze jen vizuálně, například odlišnou výmalbou.
žena v garsonce
Pro umístění postele platí několik pravidel, která byste měli respektovat. Asi se nevyhnete tomu, aby stála mezi oknem a dveřmi. Odborníci navrhují, aby čelo lůžka bylo u stěny nebo nějaké pevné přepážky či bariéry, kterou může být třeba kus nábytku. Rozhodně se nedoporučuje, aby postel byla umístěna volně uprostřed pokoje, protože člověk, který takto spí, se cítí ohrožený a nejistý. Ze stejného důvodu by neměla být natočena tak, abyste spali nohama ke dveřím. Je-li pro nedostatek místa nezbytné dát postel pod okno, pak ji postavte tak, aby okno nebylo v jejím čele. Nezapomeňte zajistit volný přístup k vašemu lůžku, aby cesta byla bezpečná i potmě.

Podle učení feng-šuej by zrcadla v ložnici neměla být obrácena proti posteli, aby neodčerpávala vaši energii v době, kdy si tělo potřebuje dostatečně a hluboce odpočinout. Zrcadlo rovněž nemá být umístěno na stěně nad hlavou spáčů. Rozměrná zrcadla je lépe při zařizování ložnice vynechat.
Do ložnice také rozhodně nepatří televize, počítače, telefony, elektronické hry ani kabely. Elektronická zařízení jsou návyková, působí stimulačně a dráždí naši nervovou soustavu v době, kdy organizmus potřebuje načerpat energii. Také snížení hluku zlepší kvalitu vašeho spánku. Žádné zvukové efekty, blikající světlo ani diody svítící celou noc. Nadměrná stimulace našich smyslů je příčinou stresu a úzkosti, které se promítají do neklidného spánku.
Zařízení ložnice by mělo být jednoduché a účelné, aby se v něm snadno udržoval pořádek. Vaší mysli, která je přes den plná neuspořádaných myšlenek, musíte vytvořit uklidňující prostředí. Přírodní materiály zajistí, že se v ložnici budete cítit příjemně. Pro dekoraci je vhodné použít rostliny a čerstvé květiny. Odstraňují ze vzduchu toxiny a ozdravují tak ovzduší, ve kterém spíte. Zatemňovací závěsy nebo žaluzie a dobře vyvětraná místnost s teplotou do 20°C spolehlivě zajistí pohodlné usínání.
Jen tak se stane ložnice příjemným místem pro vaše bydlení a spaní.