Betonový plot se dřevem splní i náročné estetické požadavky

Betonový plot se dřevem splní i náročné estetické požadavky

Postavit plot kolem zahrady, stavební parcely, parkoviště či průmyslového objektu je vždy tématem pro důkladnou rozvahu, k jaké technologii se přiklonit. V současné době máme díky technickému rozvoji více možností a rozhodujícími faktory na miskách vah jsou vždy finance, časová náročnost, nároky na údržbu a životnost, obtížnost výstavby a také estetický vzhled.

Toho všeho jsou si dobře vědomi výrobci různých variant řešení, nabízí na trhu počínaje pletivem a konče kamennými kvádry pestrou plejádu produktů, ale mezi nimi si své platné místo vydobyl v posledních letech i armovaný beton.

dřevěné latě

Odlitky betonové směsi ve spojení s ocelovými pruty umožňují materiálu dodat vlastnosti, s nimiž konkuruje ve stavebním odvětví docela úspěšně, vzpomeňme kupříkladu moderní železobetonové stavby mostních pilířů a mostovek, předepjatý beton a stovky různých řešení obytných i nebytových prostor. Beton se zkrátka stal naším každodenním průvodcem, ale nemusí to znamenat, že budeme žít v šedé a chladné, odtažité džungli, která s tou přírodní nemá nic společného. Kus přírody totiž můžeme s betonem vhodně skloubit.

Betonový plot se dřevem

Pohled na oplocení ze dřeva dodává naší duši klid, je to asi tím, že jde o materiál ryze přírodního původu, že šlo o tělo živého organismu, jehož životní cyklus tu máme na očích přímo před sebou. Betonové odlitky ve formě tenkých panelů se v této souvislosti nabízí jako vhodné řešení, které celku dodá potřebnou pevnost a dřevo zas vzdušnou lehkost a příznivý estetický dojem.

břečťan na plotě

Betonový plot se dřevem se staví zpravidla tak, že se do země napevno zakotví svislé nosné sloupy, do jejich drážek se zasune spodní řada (jedna nebo dvě) panelů a horní část vyplní vodorovně pokládané (ideálně mírně přes sebe v úhlu cca 30 stupňů) dřevěné latě. Důležitá je především volba barevného řešení – ze zkušenosti se vyplácí vsadit na kontrastní barvy, jako je např. šedá s červeno-hnědou, krémová s hnědou či zelenou, což je u dřeva i betonu velmi snadné, vzhledem k široké variabilitě na trh dodávaných výrobků betonových odlitků i lazurovacích laků na dřevo.