Jaký je rozdíl mezi platební a debetní kartou?

Jaký je rozdíl mezi platební a debetní kartou?

Jaký je tedy rozdíl mezi těmito dvěma kartami? Je dost podstatný. Spoustu lidí používá pro označování karty, kterou mají k svému účtu pojem „kreditka“. Ve skutečnosti se ale o kreditní kartu nejedná.

Pokud si zřídíte u banky běžný účet, dostanete k ní debetní kartu. Prostřednictvím této karty můžete využívat peníze, které máte na svém bankovním účtu, to znamená že s ní můžete platit u obchodníků, vybírat peníze z bankomatů a podobně. Můžete pomocí ní ale disponovat pouze penězi, které skutečně na svém účtu máte. To znamená, že, jestliže váš nákup stojí 101 korun, a na účtu máte pouze 100, nemůžete s ní zaplatit. Jiná věc je, pokud máte k svému účtu zřízený povolený debet, který vás pustí i do mínusové částky

debitka

Kreditní karta vám umožní využívat peníze banky. V podstatě si je od ní půjčujete. Kartu si sjednáte do výše určitého limitu a ten můžete měsíčně využívat. Třeba 10 000 kč. Pak můžete s těmito penězi nakládat, jako byste je vlastnili na běžném účtu.

Peníze musíte ale na kreditní kartu samozřejmě vrátit. Banky nabízí většinou určitý čas, kdy je možno peníze vrátit bez účtování poplatků a úroků. Pokud stanovený čas přesáhnete, budete navíc k částce, kterou vracíte, platit i úroky. Některé banky si účtují poplatky i za vedení karty. Proto vybírejte, která pro vás bude nejvýhodnější.

kreditka

Kreditní karta je pro vás skvělou volbou, pokud chcete mít například rezervu, kdyby vám náhle vypadl pravidelný příjem a vy potřebovali něco neodkladně zaplatit. Tak si zkrátka pomocí kreditky půjčíte peníze od banky.

Tato možnost je ale vhodná jenom pokud potřebujete „půjčit“ peníze na krátkou dobu a malou částku, maximálně v hodnotě několika desítek tisíc. Pokud potřebujete větší částku, můžete zvolit třeba americkou hypotéku bez doložení příjmu. Na té získáte lepší podmínky než na kreditní kartě, včetně dlouhé doby splácení a nižšího úroku.