Proč byste si (ne)měli pořídit kočku?

Proč byste si (ne)měli pořídit kočku?

Ať už přemýšlíte nad pořízením kočky z jakéhokoli důvodu, předem si celou akci opravdu dobře rozmyslete. Pokud hodně cestujete nebo se domů jezdíte jen vyspat, bude chlupatec trpět.
Kočka ležící na zádech
1. Kočky si vystačí samy, ale naši fyzickou přítomnost potřebují.
Nepotřebují naši stoprocentní pozornost. Náš zájem je často obtěžuje a téměř pohrdlivě se na nás umí podívat a v klidu odejít do vedlejší místnosti. Přesto ale naši přítomnost potřebují. Jsou to totiž nesmírně zvídaví tvorové, kteří by nejraději leželi na skříni nad námi a shora zaujatě pozorovali veškerou naši činnost. Kočky si o pozornost umí říct samy – ať už naléhavým mňoukáním nebo tlapkou. Stejně tak jsou naprosto schopné zůstat o víkendu samy doma, protože na rozdíl od psa se zabaví samy a nepotřebují venčit.
2. Venku je jim líp. Vždycky.
Mnozí by vám řekli, že jejich gaučové přešlechtěné kočky by venku nepřežily ani minutu. Opak je ale pravdou. Pořád to jsou zvířata a ta patří ven, ne do pohodlí a uměle vytvořených lidských příbytků. I rozmazlený papírový briťák, byť se musí chvíli rozkoukat, vám na zahradě začne lovit myši, běhat a nadšeně prozkoumávat každou větev vašeho ořešáku. Začne se měnit a z líné kočky bude nadšený zdravý tvor. Tak to prostě je. Zvažte proto opravdu dobře, jestli chcete zvíře zavírat doma.
Kotě na zeleném pozadí
3. Roztrhané záclony a shozené květináče nemusí být pravidlem.
Mnoho koček dává svoji nelibost najevo mstou. Pokud odjedete na dovolenou, připravte se na to, že možná budete muset vyprat peřiny, koupit nové závěsy nebo uklidit rozbitý květináč. Umí se i urazit, a to klidně na několik dní. Na druhou stranu ale předem nemusíte propadat panice, protože tohle určitě nedělají všechny. Záleží na tom, jakou povahu kočka má a jaký vztah s ní navážete.
4. Vztah s nimi je upřímný. Někdy až moc.
Kočka je svým způsobem zkouškou lidského sebevědomí. Nepoleze za vámi a nebude se lísat jako pes. Udělá to, když sama chce a něco potřebuje – ať už je to podrbání, jídlo nebo zábava. A někdy je to pouze vyjádřením lásky (ťukne-li do vás hlavou, je to veliká pocta!). Někdo je považuje za arogantní a vypočítavé, ale právě díky tomu víte, že když přijdou “jen tak”, mají vás rády bez bázně a vynuceného respektu. Jsou zkrátka upřímné a nenechají si nic přikazovat nebo se vystrašit. Je na nás, jestli zvládneme sdílet domácnost s tvorem, kterého si nedokážeme podrobit a který je nám (alespoň ve vlastních očích) rovnocenný.