Vlastní bydlení pro mladé

Vlastní bydlení pro mladé

Vlastní bydlení pro mladé lidi je v současné době těžko dosažitelné, pokud rodiče dětem nestihli našetřit pořádný ranec peněz, je dost možné, že si vlastní bydlení nebudou moci dovolit poměrně dlouhou dobu. Hypotéky totiž poskočily, na dosažení hypotéky musí žadatel mít našetřenou určitou částku. Ale o tom více níže.
venkovní schodiště paneláku

1.      Podnájem

Pokud se mladí lidé rozhodnou jít do podnájmu, čeká je několik problémů, které musí před tím, než se přestěhují vyřešit. Největší problém bývá vstupní kauce, kterou musí před stěhováním složit. Kauce bývá ve výši několika měsíčních nájmů – dle pronajímatele. Kauce samozřejmě musí být ošetřena ve smlouvě a musí tam být uvedeno, zda je vratná a za jakých podmínek. Ve smlouvě si také pohlídejte výše záloh na energie a jejich vyúčtování. Při shánění podnájmu se soustřeďte především na lokalitu, abyste měli co nejvíce pracovních možností, také si rozhodněte, jak veliký byt budete potřebovat. Pokud máte zvíře, pak počítejte s tím, že se vám byt bude shánět ještě trochu hůře. Podnájem má několik nevýhod, především tu, že dané bydlení nebude nikdy vaše.
klíče k domu

2.      Koupě bytu / domu

Pokud se rozhodnete si bydlení koupit a máte na něj finance našetřené, pak máte vyhráno. Nemusíte řešit nic a prostě si jen vyberete, co chcete koupit. Pokud máte našetřeno aspoň 15% z ceny nemovitosti, kterou budete kupovat, potom máte velkou šanci získat hypotéku. Pokud budete mít dostatečný příjem, pak není problém hypotéku získat a nemovitost koupit. Pokud nemáte našetřený ani tento základ, pak vám zbývají jen dvě možnosti. První možnost je vzít si půjčku ze stavebního spoření, kterou doplníte těch daných 15%. Druhá možnost je, navýšit cenu majetku, kterým budete ručit třeba o nemovitost rodičů. Ale do tohoto málokteré rodiny chtějí jít, v případě problémů s placením totiž začínají problémy, pak o nemovitosti přijdou obě rodiny.